nepřihlášen/a | přihlásit

Vídeň 2008

25. - 28. 10. 2008

První příspěvek Taháka do roverské kroniky. Jen lehce upraveno a doplněno Glumem. Velmi nápaditý a osobitý slohový styl, který se například vyznačuje poměrně neobvyklým časem místy použitým při líčení minulých událostí - časem budoucím. Rovněž i vyčerpávající popis některých dějů mnohým připomene jednu hru českého génia Cimrmana.

strana 1 z 3

1. den

Cílem této akce byla tentokrát Vídeň, kde Glum tráví semestr na tamní hospodářské univerzitě.

S Modrákem jsme se úspěšně (neúspěšně to snad ani nejde…) sešli okolo půl osmé na autobusovém nádraží na Florenci. Odbavili jsme se, batohy naložili do zavazadlového prostoru, nasedli do autobusu a při čtení novin, které jsme zdarma dostali, jsme se vydali na cestu do Vídně, které trvá cca 4 hodiny. Cesta pozvolna ubíhala a někdy okolo poledne jsme dojeli do Vídně, kde nás autobus vyložil na místním autobusovém nádraží. Chvilku jsem čekali na Gluma, který nás měl zde vyzvednout a zhruba po půl hodině jsme již byli na cestě do centra Vídně, kde má Glum svojí kolej. Nasedli jsme do vídeňského metra (spíš metrovlaku) linky U3 a jeli jsem do stanice Neubaugasse, odkad jsme se odebrali ke Glumovi na kolej. Bez povšimnutí jsme prošli kolem recepce a po pár spletitých chodbách jsme došli do pokoje. Cestou Modráka uchvátilo tlačítko pro vozíčkáře, které když zmáčknete, tak se vám otevřou dveře (tzv. magické tlačítko). Na pokoji jsme shodili batohy, seznámili jsme se s Glumovým spolubydlícím Tomášem a poobědvali jsme naše domácí zásoby - vše při pohledu do mapy Vídně.

Po obědě jsme se rozhodli, že se půjdem podívat do Schönbrunnu, jedné z dominant Vídně, kde kdysi v letním období bydlela císařská rodina. Dojedem na stanici, která leží blízko tohoto zámku a procházkou velkým parkem se dostáváme k Schönbrunnu, odkud ještě vylézáme na vyhlídku na malém kopci, který je proti němu. Za pohledu na panorama Vídně se vydáváme směrem k zámku. Zakoupíme si lístek a vydáme se na prohlídku zámku. Trochu ještě šašíme s audioprůvodcem, který jsme si pučili, ale i ten nakonec funguje (Tahák šaší, ostatní mají jen tištěné verze). Zámek (přístupná část) je poměrně velký, má okolo 40 místností a proto po chvilce začne být prohlídka poměrně zdlouhavá. Všech 40 místností projdem za necelou hodinu a lehce unaveni z prohlídky se vydáváme zpět na kolej. Cestou se ještě zastavujem na místním bleším trhu, který tu je každou sobotu a já a Modrák se nestačíme divit. Můžete tu sehnat vše od nožíku až po monitor, či VHS přehrávač. Nakoupíme ještě večeři v místním diskontu. Zvítězili špagety se sýrem a klobásou. S večeří v tašce se odebíráme na kolej. Vaříme večeři a po večeři plánujem další den a následně hrajem deskovky. Tato zábava nám vydrží nějaký ten čas a jako vrchol večera se vrháme do stavby puzzle s mapou Německa, kterou Glum koupil na bleším trhu. Puzzle měli 500 dílků, takže to ve čtyřech lidech šlo poměrně lehce jen s občasnými potížemi. Nakonec, okolo jedné hodiny po půlnoci je dílo dokonáno a ubíráme se do postele resp. spacáků.

stránky: 1, 2, 3

účast: Glum, Tahák, Modrák

zapsal: Tahák (lehce poopravil a občas doplnil Glum)

Schönbrunn od severu
Gloriette s Neptunovou fontánou
Neptunova fontána
Schönbrunn z Gloriette, v pozadí Vídeň
Schönbrunn od jihu - hlavní vchod
Čísi pomník - asi Mozart, Beethoven či nějaký jiný Vídeňan
Zrůda naproti Steflu
Glum před Steflem
Modrák před Steflem
Domeček pro spolkového kancléře na Parlamentu, aby to měl blízko do práce
Parlament se sochou Pallas Athény (k parlamentu otočena raději zády)
Klasika a moderna - \\
Brána do Hofburgu
Habsburský despota
Zentralfriedhof
Až na hranici Vídně jsme se dostali
Supervlak na Schwechat
Tu známe i u nás
Donauturm
UNO-City
Zachmuřená Vídeň
Most přes Dunaj
Záblesk slunce nad Vídní
Předměství, v mlze Dolní Rakousy
Na věži
Parlament navečer
Nasvícená radnice - pseudogotika par excellence
Nasvícený Karlskirche na Karlově náměstí

Fotky zatím od Taháka, nějaké má i Modrák. Úvodní fotka je z googlu, heslo "Wien"...

TOPlist