nepřihlášen/a | přihlásit

Třemšín

12. - 13. 4. 2008

Dubnové Jižní Brdy

strana 1 z 2

Z Prahy vyrážíme v sobotu ráno autobusem přes Příbram. Cíl Rožmitál pod Třemšínem. V Rožmitále naše první kroky vedou do městského muzea. Někdy se mu říká Brdský památník. Muzeum je to sice malé, ale velmi pěkné. Navíc paní na pokladně byla velice ochotná a podala nám i krátký výklad o exponátech. Taková vstřícnost se často nevidí. Bylo to velmi příjemné. Hlavním tahákem muzea je řezbářská sbírka heraldických znaků měst a erbů šlechtických rodů a model Katedrály sv. Víta na Pražském hradě ze slámy. Hlavně katedrála je úchvatná. Většina návštěvníků asi přichází do muzea ale kvůli jménu Jakub Jan Ryba. J. J. Ryba byl místní učitel a hudební skladatel. Má v muzeu malou vlastní místnost. V muzeu je možné získat pamětní razítko s obrázkem varhan na které Ryba hrál svou nejznámější skladbu Českou mši vánoční a další razítko je kopií jeho podpisu. Poměrně velký prostor je v muzeu věnován i Johaně z Rožmitálu, české královně a manželce Jiřího z Poděbrad. Podrobnější informace viz Praktické informace, webové stránky muzea.

Z Rožmitálu vyrážíme podél zdí zdejšího zámku, dříve hradu rodu Buziců a pánů z Rožmitálu. Je uzavřen a veřejnosti nepřístupný. Dnes snad patří pražskému arcibiskupství a to ho snad údajně pronajímá jakémusi soukromníkovi. Je to velká škoda. Hmotová dispozice starého panského sídla je velice zajímavá a působivé je i umístění na malém pahorku nad rozlehlou hladinou rybníka. Navíc zámek/hrad je dominantou města.

Přes Flusárnu jdeme po žluté značce k Rybově mohyle „Na Štěrbině“. Mohyla stojí v místech, kde si slavný skladatel sáhl dobrovolně na život. Sebevražda byla důsledkem tíživé životní situace. Od mohyly pak mizíme na zbytek víkendu do jižních brdských lesů. Po Husí cestě přicházíme na rozcestí pod Kobylí hlavu, kde si schováváme batohy v mlází a jdeme na malé „brdské lesní kolečko“ na lehko. Počasí nám celkem přeje. Mezi Kobylí hlavou a Třemšínem jsme sice trochu zmokli. Ale dešťové přeháňky neměli dlouhého trvání. Za nejhoršího deště jsme využili pohostinnosti Třemšínské boudy, což je pokud mi paměť dobře slouží jediná kamenná strážní lesnická chata v brdských lesích. Kdysi v ní hlídali lesníci lesy před pytláky. Na vrchol Třemšína už dorážíme opět za modré oblohy a slunce. Zdejší rozhledna už je pěkná stařenka a zub času se na její dřevěné konstrukci notně podepsal. Přesto po žebřících a úzkých, důvěru nevzbuzujících lávkách, lezeme na vrcholovou plošinu. Výhled z ní příliš není. Buky rozhlednu dávno přerostly, ale museli jsme si nahoru vylézt čistě pro ten pocit „být nahoře“.

stránky: 1, 2

účast: Glum, Šakal, Muk, Sokol

profil trasy

vstupenka do Brdského památníku v Rožmitále p. Tř. a pohlednice modelu Katedrály sv. Víta na Pražském hradě ze stébel slámy

pamětní razítka z Brdského památníku

Praktické informace:

Mapy

č. 35 Brdy a Třemšínsko
1 : 50 000 (KČT)

Doprava

  • bus Praha/Na Knížecí - Rožmitál p. Tř.
  • bus Rožmitál p. Tř. - Praha/Na Knížecí

Trasa

1.den: Rožmitál p. Tř. - po čer. tur. zn. na Flusárnu - po žl. tur. zn. přes Voltuš k mohyle J. J. Ryby - po žl. tur. zn. na mod. tur zn. na kótě 678.0 - mod. tur. zn. (Husí cesta) - křižovatka mod. a čer. tur. zn. pod Kobylí hlavou - po čer. a mod. tur. zn. kolem Třemšínské boudy na Třemšín - lesem Z svahem Třemšína na žl. tur. zn. - po žl. tur. zn. na křižovatku s čer. tur. zn. na kótě 678.6 - po žl. tur. zn. kolem chaty Moricka - NPR Chynínské buky - po silnici směr Červená chata - křižovatka silnice a žl. tur. zn. pod Hengstem - kousek po žl. tur. zn. a dále lesem cestou necestou na NPR Hřebenec - křižovatka lesní svážnice a žl. tur. zn. U Josefky - křižovatka čer. a mod. tur. zn. pod Kobylí hlavou - noční tábořiště v blízkosti křižovatky lesní svažnice a žl. tur. zn. U Josefky

2.den: noční tábořiště – žl. tur. zn. - Hengst - po žl. tur. zn. k chatě Roubenka - po žl. tur. zn. kolem Stupkova kříže na lesní cestu pod NPR Na skalách - NPR Na skalách - po lesní cestě k ruinám Chynské myslivny - po zel. tur. zn. do Věšína - po silnici do Starého Rožmitálu - bývalý morový hřbitov - kostel Povýšení sv. Kříže - po zel. tur. zn. na autobusové nádraží v Rožmitálu p. Tř.

Jižní Brdy v knihách
a na webu

J. Čáka - Toulání po Brdech (nakladatelství Mladá fronta, Praha 1999) Zajímavou formou pojaté vyprávění o Brdech, doplněné velmi povedenými ilustracemi a mapkami.

M. Mysliveček, L. Koubová, F. Vrbenská – Čas hradů v Čechách 2
(nakladatelství Horizont, Praha 1995) Historie hradů Rožmitál a Třemšín

Stránky Brdského památníku v Rožmitálu pod Třemšínem (velmi pěkné městské muzeum)

Stránky Rožmitálu pod Třemšínem

Stránky milovníků brdských hvozdů

Poznámka

Výše uvedené informace pokládejte pouze za jakýsi „nástřel“. Informace zde uvedené byly získány na základě osobních pocitů a zkušeností. Správnost uvedených údajů nemusí být stoprocentní.

Brdský památník. Model Katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Fantastická ukázka lidské šikovnosti.
Model Katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Autor Karel Valenta 1902 - 1958.
Ruční práce. Použito více než milión stébel žitné slámy. Model Karel Valenta tvořil osm let.
Brdský památník. Model Katedrály sv. Víta na Pražském hradě.
Mohyla J. J. Ryby v místě zvaném Na Štěrbině. Místo, kde rožmitálský učitel a hudební skladatel spáchal sebevraždu.
Muk, Glum a Šakal
Rozhledna na Třemšíně. Nejlepší roky má už za sebou. Brzy se má údajně postavit rozhledna zbrusu nová.
Šakal, Muk a Glum pózují pro bulvárního fotografa na konstrukci rozhledny
RS na třemšínské rozhledně
Lakrosák Šakal
Lakrosák Glum poprvé
Lakrosák Glum podruhé
NPR Hřebenec
NPR Na skalách
NPR Na skalách
Glum a Muk na skalním hřadu
Němí svědkové minulosti. Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále a hrad/zámek v Rožmitále pod Třemšínem.
TOPlist