nepřihlášen/a | přihlásit

Potvur krakowsky stylowy

25. – 28. 10. 2014

Tradiční výpad do polského Krakova.

strana 1 z 3

sobota

V klidu vyjíždíme v soboru ráno, neboť jsou před námi čtyři dny říjnového volna. Jedeme Mikešovou Škodou Rapid pod barvami firmy Eltodo. Cesta ubíhá vesele, neboť jsme v autě v plném počtu, v pěti lidech. Po divoké, poloprázdné D1 míříme bez problémů až do Ostravy. Míjíme značku dvou hrbolů, která zde dostává nový význam. Ačkoliv jedeme o něco rychleji než je zde doporučeno, nerovnost na silnici nám málem urazí kola (jedná se o slavný úsek, kde došlo k poklesu podloží dálnice). Za Ostravou se zastavujeme na odpočívadle u KFC, nechceme ale podporovat tento nezdravý fast-food a tak si trochu na hulváta rozbalujeme domácí sekanou od Mikešovi mamky. To se bohužel nesetkalo s úplným pochopením obsluhy prázdného KFC a tak nás nenechávají ani v klidu dojíst. Jakmile přejíždíme hranice do Polska, kompletně se mění počasí. Z lehkého deště vjíždíme do krásného říjnové sluníčka.

Téměř povinným programem při cestě do Polska je navštívit bývalý koncentrační tábor v Osvětimi (Auswitz) a Březince (Birkenau). Jako první procházíme větší, méně zachovalou Březinkou. Procházíme ikonickou vstupní branou, kudy přijížděli transporty. Postupně procházíme celý areál včetně pietního místa na místě, kde stály plynové komory a krematorium, které nacisté na konci války zničili ve snaze zamaskovat hrůzy, co se zde děly. Některým se vybavuje i závěrečná scéna z knihy Otčina, která se odehrává rovněž na tomto místě.

Jelikož nemáme naspěch navštěvujeme i druhý (či spíše první) koncentrační tábor přímo v Osvětimi. Zde nás vítá neméně ikonická brána s nápisem „Arbeit macht frei“, která dnes bohužel hlavně slouží jako pozadí při selfíčkách. Areál trochu rychleji, přeci jen jsem již dostatečně naplněni smutnou atmosférou těchto míst. Večer již dojíždíme přímo do Krakova. Pro tentokrát jsme nezvolili naše tradiční ubytování u paní Wandy Moksy, ale v malé hostelu. Hostel Lwowska26 je moc pěkný, a navíc se nachází kousek od centra, stačí přejít most přes Vislu a jsme v židovské čtvrti Kaziměř, což je skoro centrum města. Večer se vydáváme na skok do Kaziměře, kde navštěvujeme místní hospůdky. V první je poněkud zvláštní přírodní výzdoba. Přímo nad stoly a u stěn jsou nastrkány větve s výrazným osvětlením ve formě malých žárovek – no, zvláštní 😊 Radši se tedy přesunujeme o ulici dál, kde to vypadá a žije o mnoho lépe. Mezitím na Krakov padá večerní mlha a co je horší padá i teplota téměr k nule stupňů Celsia.

stránky: 1, 2, 3

účast: Glum, Zuzka, Mikeš, Šakal, Šejk

zapsal: Šakal

Více o Nové Huti zde.
Krematorium v Březince (Auschwitz II - Birkenau)
KT Březinka (Auschwitz II - Birkenau)
Strážní věž - KT Březinka (Auschwitz II - Birkenau)
Interiér  baráku - KT Březinka (Auschwitz II - Birkenau)
KT Březinka (Auschwitz II - Birkenau)
Brána smrti - KT Březinka (Auschwitz II - Birkenau)
Brána - KT Osvětim (Auschwitz)
Blok 24a - KT Osvětim (Auschwitz)
Strážní věž- KT Osvětim (Auschwitz)
KT Osvětim (Auschwitz)
Ulica Jakuba
Sukiennice a Radniční věž
Pomnik Jana Matejki w Krakowie
Barbakan Krakowski
Nowa Huta - socialistická čtvrť
Nowa Huta v 18 hodin večer
Perla rozhodně není perla mezi pivy
Nekonečná mlha v Krakově
Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka - JP2
Kopalnia Soli Wieliczka
Tradiční Glumova fotka s JWG
Kościół Na Skałce
Wavel v mlze
Katedra Wawelska

foto: Mikeš, Šakal

TOPlist