nepřihlášen/a | přihlásit

Dlouho očekávané zklamání

15. 12. 2012

strana 1 z 3

A je to tady! Po nějaké té době čekání nám hollywoodská mašina nabídla pokračování – vlastně spíše předkračování – Pána Prstenů. Režie Hobita se opět „zhostil“ Peter Jackson, kterého někteří vynášejí do nebe, což – a to řeknu rovnou – upřímně nechápu (a to ani nemusíme posuzovat Hobita, stačí jeho předchozí filmy). Aby srandy a peněz nebylo málo, neváhal Peter Jackson a jeho parta rozsekat Hobita do tří částí, ačkoli se jedná o daleko kratší a spíše pro děti napsaný příběh. Proslýchá se ale, že třetí díl také zahrne události mezi Hobitem a Pánem prstenů, kdy se ve Středozemi… stalo prd.

A už je tu začátek. Vidíme starý dobrý Hobitín (snad si ho tentokrát Novozélanďané nechají a nenechají ho zpustnout jako ten původní) a starého Bilba a kupodivu i Froda. Bilbo se sklání nad mapou – „eine tolle Karte“ tlemí se Šakal (na „Schnee im Sommer“ bohužel nedošlo).

Po tomto skoku do doby Pána prstenů je tady už vlastní příběh. Asi opravdu trochu moc sleduje knihu, takže člověku přijde spíše jako sada scén než příběh. Vše je klasika a docela to jde. Promineme-li tedy režisérovi, že trpaslíci uklízející nádobí tak musí činit stylem, ve srovnání s kterým je Lionel Messi asi takový fotbalista jako Silvestr Stallone herec. Mimochodem se v rámci první části dovídáme o neúspěšném pokusu dobýt Morii, po kterém byli trpaslíci rozprášeni a museli si živit jako pouzí horníci, kováři a výrobci hraček. Ačkoli jim prý současně Thorin Pavéza dopomohl ke slušné prosperitě. Nu, ale trpaslíci jsou hamižní, tak může být pravda obojí.

A už jsme na cestě a u prvního dobrodružství. Skupinka zastavuje u rozbořeného stavení (jak dlouho mimochodem?) a kempuje. Gandalfovi se to nelíbí, ale jelikož jeho máma polyká, nikdo na něj nedbá (dobře, to tam nebylo). Problém je, že Kili a Fili taky asi zrovna polykají, takže si nevšimnou, že jim chybí dva poníci. Vzhledem k tomu, že u toho někdo vyvrátil strom a koníci museli pěkně řičet, byli asi Kili a Fili pohrouženi do toho, co dělali, opravdu hluboko. Pak následuje spíše hůře pojatá scénka se zlobry.

Ale co to? Něco se valí lesem a navíc začínají v dálce vít vlci. Nejdříve se z lesa vyvalí Radegast, který vypadá jako Mrakoplaš a z nějakého neznámého důvodu z něj Jackson udělal „veselou“ figurku. Ten má asi poselství – jestli jo, tak jsem ho zapomněl – a kudlu, kterou předtím našel v Dol Gulduru, čehož jsme taky bohužel byli svědky. Kudlu bere Gandalf a Radegast se nabízí, že odláká vlky, kteří jdou evidentně po Thorinově výpravě (není mi jasné, jestli všichni vlci per se nebo jestli se to nějak pozná podle jejich vití). Než pokročíme v ději kupředu, ukročme strmě vzhůru a pak i zpět v čase.

Vzneseme-li se vzhůru, uvidíme, že Radagast je opravdu asi pomatenec, ale dokáže překvapit. Jak se později dovíme a někteří to již vědí, leží mezi Radagastovým domovem v Temném hvozdu a místem, kde potkal trpaslíky, Mlžné hory. Nějak se přes ně musel dostat, což ovšem, jak uvidíme později, není taková brnkačka. Ale protože tak trochu ve svém spřežení taženém zajíci vypadá jako Santa Claus, asi je jednoduše přeletěl. Další detail je, že měl asi původně namířeno s kudlou za Elrondem do Rokliny, kterou, truhlík jeden roztomilý, musel přejet.

stránky: 1, 2, 3

účast: Nansen, Padák, Helena, Glum, Šakal

zapsal: Glum

TOPlist