nepřihlášen/a | přihlásit

Brdská klasika

23. - 24. 2. 2008

Zimní Roverský vandr do Brdských lesů ve znamení takřka květnového počasí. Toulání po místech dávných oddílových výprav. Po mnohaleté odmlce poctil Roverstvo účastí na vandru Čáp.

strana 1 z 3

Glum s Padákem zatoužili po vandru na Brdy. Zatoužili po vandru do lesů, kam jsme ve starých oddílových časech pravidelně jezdívali. Vyrazili jsme tedy po létech ta stará místa znovu navštívit a zavzpomínat co se kde přihodilo.

Sraz na vandr máme v sobotu ráno na Smíchovském nádraží. Ovšem doba je zlá. Na „Smícháči“ u pokladen se setkávají jen Čáp a Sokol. Padák to popletl a jel na Hlavní nádraží. Naštěstí náš vlak tam odtud odjížděl a tak díky mobilům zdárně improvizujeme. Ve Velké Chuchli na zastávce už jsme úspěšně všichni tři pohromadě. V Řevnicích se podařilo nastoupit i Glumovi, který je zde doma a tak máme konečně „složitý“ sobotní sraz úspěšně za sebou.

V sobotním ránu nezklamaly ani České dráhy. Na pokladně nám paní pokladní vydala jízdenku sice do Lochovic, ale přes Zdice i když Sokol žádal přes Zadní Třebáň (bylo to tedy o něco dražší). Chtělo to říci ještě třeba Hostomice, pak by možná proběhlo vše bez problémů. Bývá zvykem, že se hlásí pouze přestupové uzly. Paní na kase zjevně neznala členění tratí, což trochu zaráží a počítačový program vydávající jízdenky na tom byl díky špatné obsluze stejně. Ale na druhou stranu od ČD člověk nemůže čekat zázraky. Jízdenka byla platná na obě trati, vlak po kolejích přijel, my nastoupili a vlak se i rozjel. Aspoň něco. Vyměnit jízdenku by bylo časově náročné, paní pokladní to chvíli zkoušela, ale než by se jí to povedlo ujel by nám vlak a navíc to vypadalo, že to nepřežije tiskárna připojená k počítači, který vyráběl jízdenky. Lezlo z ní nespočet papírů a paní pokladní rozhodně nevypadala, že tuší co činí. Typický důkaz, že současný trend doby „moderně, dynamicky a flexibilně“ má pořád své mouchy. Dopisovat si s reklamačním oddělením v Olomouci se nám nechtělo a tak jsme každý těch pár drobných korun navíc oželeli a ČD je nechali. Samotná cesta vlakem proběhla hladce.

Příjemným překvapením jinak příliš nepovedeného sobotního rána byla přítomnost Čápa, který po létech znovu vyrazil na vandr s Rovery. Bylo skvělé starého sovího veterána znovu vidět v akci. Jeho nezaměnitelný humor našel rychle v roverských řadách živnou půdu. A bylo vidět, že Čáp si stále velmi dobře rozumí s mapou, do které velmi často a rád nakukoval a vymýšlel varianty pochodu mimo cesty nebo po neznačených lesních cestách. V době svého rádcování v mateřském oddíle v práci s mapou vynikal a orieňťáky pro něj byly procházkami „Růžovým sadem“. Je vidno, že ho Tukani se kterými poslední roky „peče“ nezkazili :-) Duch starých časů poprvé a ne naposledy vystoupil na světlo světa z temných stínů dávno zapomenuté minulosti. Pane Čáp, když budete mít chuť jste kdykoliv srdečně zván na další repete.

stránky: 1, 2, 3

účast: Glum, Padák, Čáp, Sokol

profil trasy

Praktické informace:

Mapy

č. 34 Brdy a Rokycansko
č. 38 Hřebeny a Slapská
přehrada 1 : 50 000 (KČT)

Doprava

  • vlak Praha/Smíchov - Lochovice přes Zadní Trebáň a Hostomice p. B.
  • vlak Všeradice - Praha/Smíchov přes Zadní Třebáň

Trasa

1.den: Lochovice, žel. st. – čer. tur. zn. - k Čertově rokli ve svazích Plešivce - lesem dolů k Litavce k silničnímu mostu k papírně v místě zvaném Na Bělidle - po žl. tur. zn. na vrchol kopce Ostrý - stejnou cestou zpět k Čertově rokli - lesem na čer. tur. zn.- Plešivec - křižovatka čer. a mod. tur. zn. v J svazích Plešivce - po mod. tur. zn. k Viklanu a zpět na křižovatku - po čer. tur. zn. směr Klínek - dále na křižovatku čer. a mod. tur. zn. Křižatky - po mod. tur. zn. na Velkou Babu - po neznačené cestě na noční tábořiště pod Velkou Babou v pramenné oblasti Chumavy

2.den: noční tábořiště – po lesních cestách a kamenným polem na Malý vrch - čer. tur. zn. směr Kuchyňka - po čer. tur. zn. pod Studený vrch - Studený vrch a zpět na čer. tur. zn. - po čer. tur. zn. na silnici Hostomice/Dobříš - Hradec - lesem po okraji rezervace z Hradce směr Stožec - po cca 1 km napojení na čer. tur. zn. - Stožec - po mod. tur. zn. na žel. zast. Všeradice

Brdy - Hřebeny
v knihách a na webu

J. Čáka - Toulání po Brdech (nakladatelství Mladá fronta, Praha 1999) Zajímavou formou pojaté vyprávění o Brdech, doplněné velmi povedenými ilustracemi a mapkami.

Stránky milovníků brdských hvozdů

Poznámka

Výše uvedené informace pokládejte pouze za jakýsi „nástřel“. Informace zde uvedené byly získány na základě osobních pocitů a zkušeností. Správnost uvedených údajů nemusí být stoprocentní.

Glum si zavazuje tkaničku a bloudí očima po hladině Litavky u mostu Na Bělidle pod Ostrým ...
... Litavku přešel po mostě, ale za silnicí jeho oči spatřily náhon. Glum se ho rozhodl přeskočit. Moc se to nepovedlo a následovalo ...
... mokro v botách, mokré kalhoty a náležité ocenění jeho činu vděčným publikem
Ostrý 538 m, hliněný val je to jediné co na kopci zbylo po pradávné tvrzi
Ostrý, jeden z mnoha brdských kempů v místě bývalého lomu
Čáp zavítal po létech mezi Rovery
Sokol, Glum a Čáp na Plešivci
Plešivec 653 m, Čertova kazatelna
Viklan pod Plešivcem. Tam se máš koukat ty Kučerovic nekňubo!
Večerní oheň v údolí Chumavy pod Velkou Babou
Ranní Čápovo rozjímání
Glum na Malém vrchu hledí do kraje ...
... proti ostrému slunci si oči stíní rukou jako správný brdský zálesák
Pod Kuchyňkou
Typický únorový zimní vandr :-)
Studený vrch
Padákův skok z mohyly na Hradci
TOPlist