nepřihlášen/a | přihlásit

Hornofalcko-francké Velikonoce

4. – 6. 4. 2015

Jezdit jen do jednoho města se nám už zdálo málo cool, a tak jsme se rozhodli, že během velikonočních svátků projedeme hnedka tři. Částečně jsme se rozhodli vrátit tam, kde už jsme byli, totiž že začneme Řeznem. Pak se z Horní Falce přesuneme do Středních Frank, konkrétně jejich největšího města Norimberku. Výpad zakončíme v hornofranckém Bamberku, kde Glum strávil akademický rok 2001/2002 na tamní gymnáziu.

strana 1 z 3

sobota

Mikeš postupně nabírá Padáka, Gluma a Karla, aby za ranního kuropění byli u posledně jmenovaného v práci. V Řeporyjích zanechávají Mikešovo auto, berou Karlovo pracovní, respektive jednu dodávky z flotily chlapíka Aleše, Karlova šéfa, a Glum si ještě půjčuje polystyrénové desky, protože nemá karimatku. Pak už si jen kupujeme snídani, Karel si plácá sýr do rozkroku, s malým zpožděním nabíráme na kraji Prahy Šakala a Elišku a jedeme přes Plzeň do Řezna. Je veselo.

V Řezně nejprve pleníme supermarket real. Pak jedeme po proudu Dunaje k Walhalle, památníku velkým Němcům, který nechal vybudovat bavorský král Ludvík I. To byl děda Ludvíka II., který postavil Neuschwanstein – megalomanii měli evidentně v rodině. Procházíme se okolo stavby, nahlížíme dovnitř a pak si ji fotíme i ze zdola. Glum vytahuje bublifuk, a tak zkoušíme ještě pár děsně uměleckých fotek. Pak přejíždíme Řezno a jedeme do Kelheimu, městečku na soutoku Dunaje a kanálu Rýn-Mohan-Dunaj. Přesně nad soutokem se tyčí Befreiungshalle, Hala osvobození, kterou nechal vybudovat rovněž Ludvík I. Bavorský. Oslavuje porážku Napoleona v Bitvě národů u Lipska roku 1813, která přinesla Německu osvobození z francouzského jha (odtud název). Jdeme dovnitř, vše fotíme a od střechy koukáme do kraje.

Další zastávkou je nedaleký (vzdušnou čarou, po silnici je to horší) klášter Weltenburg, který jako první na světě začal vařit pivo (respektive je to doloženo). Zde vzpomínáme na návštěvu před několika lety (tehdy ve složení Šakal, Glum, Muk, Modrák a Zuzka) a podobně jako tehdy házíme žabky přes Dunaj. Tentokráte ale vynecháváme prohlídku a jdeme atmosféru kláštera navnímat jen do klášterní pivnice, halelúja. Vynikající klášterní pivo doplňujeme menšími zákusky, třeba Glum si dává jakési opražené kyselé matjesy. Hlavní roli ale hraje bezpochyby Barock Dunkel. S malou zastávkou v kempu nedaleko mostu přes Dunaj jedeme (to už sockou) do centra Řezna. Tady se brouzdáme po ulicích, koukáme na starý kamenný most přes Dunaj, který měl sloužit jako předloha Juditina mostu v Praze. Pokud se nepletu, tak slavná socha jednoho ze stavitelů (Brückenmandl) není moc dobře vidět, protože most se opravuje. Šakalovi a Glumovi se pak podařilo lokalizovat příjemný lokál, kterým jim před lety ukázal Zach, když zde tehdy učil angličtinu.

stránky: 1, 2, 3

účast: Glum, Padák, Karel, Mikeš, Šakal, Eliška

zapsal: Glum

RS v Řezně:

Řezno alias Regensburg (2012)
Cesta tam
Walhalla
Walhalla
Walhalla
Karel a Walhalla
Glumův bublifuk
Glumovy bubliny
Befreiungshalle
Befreiungshalle
Befreiungshalle
Befreiungshalle
Befreiungshalle
Befreiungshalle
Steinerne Brücke (Řezno)
Porta Praetoria (Řezno)
Sankt Peter Dom (Řezno)
Barevná německá zelenina
Frauenkirche (Norimberk)
Ujeté norimberské fontány I.
Kaiserburg
Norimberk
Kaiserburg
Deutchsland
Dürerův králíček
Albrecht Dürer Haus
Muzeum moderního umění
Ujeté norimberské fontány II.
Moc lidí pod stanem nebylo...
Bamberg
Přesnídávka v Bambergu
Stylová koule na klice (Apfelweibl)
Gotické světlo (Bamberger Dom)
Gotické světlo (Bamberger Dom)
Gotické světlo (Bamberger Dom)

foto: Padák, Mikeš, Šakal

TOPlist